Jak odczytać wynik badania HCG-beta ilościowo?

Witam!

Odebrałam właśnie wynik badania HCG-beta, na którym pisze 44215,00 mlU/ml. Niestety nic mi to nie mówi, a chciałabym wiedzieć dokładnie w którym tyg. ciąży jestem.

Dziękuję Gabi

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Poziom hormonu bHCG, o którym Pani pisze, wskazuje, że Pani ciążą trwa już co najmniej 5 tygodni (licząc od daty ostatniej miesiączki). Nie sposób jednak ocenić jak długo dokładnie na tej podstawie. Poziom taki może bowiem się utrzymywać od szóstego tygodnia ciąży do samego rozwiązania. Należy pamiętać, że normy poziomu hormonu bHCG dla kolejnych tygodni ciąży są bardzo szerokie. Precyzyjniej wiek ciąży ocenić można zapamiętując datę ostatniej miesiączki. Najlepiej zaś powierzyć to lekarzowi, który wykona pierwsze badanie USG płodu.

Pozdrawiam serdecznie!