Jak odczytywać wyniki badań saturatora?

Bylem u dziecka w szpitalu i mial podlaczony saturator,na cwile zdjalem z jego palca i zalozylem na swoj i wyskoczyl mi wynik 74/92 co tom oznacza

Jan ZajÄc

Aparat do mierzenia saturacji krwi, czyli tak zwany pulsoksymetr mierzy nasycenie tlenem krwi w naczyniach. Prawidłowe wartości mieszczą się w granicach 95-99% (dla osób palących tytoń mogą być niższe). Czasami, tak jak w tym przypadku, możliwe jest także oznaczenie tętna. Wartości te znaczą najprawdopodobniej: tętno 74/min (w normie), saturacja 92% (wynik poniżej normy - ale bez towarzyszących objawów klinicznych bez znaczenia).