Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej u dziecka?

Synek przez 3 dni miał kaszel suchy, teraz przez ostatnie 2 dni ma kaszel mokry. Podaje mukosolvan mini 3x 5ml, robimy inhalacje z soli fizjologicznej. Synek ma bardzo dobre samopoczucie, kaszel nie jest męczący ale brzydki, mokry. Byliśmy u lekarza, osłuchowo czysty, ale dostaliśmy antybiotyk sumamed forte i tu moje pytanie, czy podać antybiotyk, czy poczekać jeszcze 2-3 dni, skąd wiadomo czy to infekcja wirusowa, czy już infekcja bakteryjna? Czy można na własną rękę przeprowadzić jakieś badanie, żeby nie włączać antybiotyku w ciemno?

Lek. Paweł Szadkowski

Lekarz na pewno zbadał syna i skoro przepisał antybiotyk - widział ku temu powód. Charakterystyczne dla infekcji bakteryjnej są gorączka, podwyższone CRP w badaniach laboratoryjnych (ale przy infekcji wirusowej też może być podwyższone), przewaga neutrofili w rozmazie krwi.