Jak określić który to tydzień ciąży?

Witam.

Ostatnią miesiączkę miałam 25 stycznia 2010r. Jak mam określić, który to tydzień ciąży i czy w tym tygodniu w pęcherzyku powinien być już widoczny zarodek?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - mimo, że nie jest to data koncepcji, ale tak zostało przyjęte. Zgodnie z powyższym jest teraz Pani po pełnych 6 tygodniach, a w czasie 7 tygodnia ciąży.
Zarodek jest widoczny i można zmierzyć jego wielkość od około 5 1/2 tygodnia. W tym okresie ciąży należy uwidocznić prawidłowe zagnieżdżenie pęcherzyka ciążowego, czynność serca płodu i ewentualne krwiaki, mogące zagrażać ciąży.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o tym, jakie badania należy wykonać w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!