Jak opanować niekontrolowane ataki złości?

Witam, mój problem to niekontrolowane ataki złości skierowane wobec mojego partnera, z którym jestem od dwóch lat. Gniew pojawia się nagle, z byle powodu, nawet drobnostka potrafi wyprowadzić mnie z równowagi, nie potrafię wówczas nad sobą panować - robię straszną awanturę, znęcam się głównie psychicznie próbując słowami jak najbardziej zranić swojego chłopaka. Po wszystkim bardzo tego żałuję, wstydzę się swojego zachowania. Co powinnam zrobić? Udać się do psychologa czy do psychiatry?

Szanowna Pani,

wskazana jest psychoterapia jako metoda leczenia, zalecałabym wizytę u psychologa/psychoterapeuty.. Prezentuje Pani uzewnętrznienie złości w sposób agresywny, takie jak; naruszanie praw drugiej osoby, potrzeb i godności, przekracza Pani granice, całkiem możliwe, że w taki destrukcyjny sposób chce Pani zyskać uwagę i pokazać swoją siłę, w związku z tym, wskazana jest pomoc specjalistyczna.
Kiedy strach staje się niepokojem, pragnienie przeradza się w chciwość,
irytacja ustępuje złości, a złość nienawiści, przyjaźń zamienia się w zawiść,
miłość w obsesję, a przyjemność w uzależnienie - nasze emocje zaczynają obracać się przeciwko nam (J. LeDoux, Mózg emocjonalny).

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią serdecznie,nie do psychologa czy do psychiatry, tylko do psychoterapeuty. "Psycholog" jest od stawiania diagnoz za pomocą testów psychologicznych (nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii; chyba że przeszedł uprzednio odpowiednie szkolenia na studiach podyplomowych z zakresu psychoterapii), "psychiatra" jest od stawiania diagnoz psychiatrycznych na podstawie wywiadu psychiatrycznego; ma także uprawnienia do leczenia wyłącznie objawowego/farmakologicznego. Jeśli chce Pani zrozumieć, gdzie tkwi przyczyna w odczuwaniu złości/gniewu w relacji z partnerem, zalecam zapisać się najpierw na konsultacje u psychoterapeuty. Jeśli uzna, że Pani trudność tkwią wyłącznie w obszarze emocji, zasugeruje systematyczne spotkania u psychoterapeuty (tzn. psychoterapię). W przeciwnym wypadku zaleci konsultacje u lekarza, bądź/i u psychologa (diagnoza za pomocą testu psychologicznego; wskazana wówczas, gdy lekarz nie jest pewien co do stawianej przez siebie diagnozy). Pozdrawiam

Co powinnam zrobić? Udać się do psychologa czy do psychiatry?

Witam Panią
Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś stresujące sytuacje?
Problemy z kontrolowaniem emocji i nadmierna nerwowość
są reakcją obronną ludzkiej psychiki na stres, lęk
czy traumatyczne przeżycie.
Źródłem Pani problemów z kontrolowaniem emocji
jest zapewne stres lub przykre doświadczenia z przeszłości.
Możliwe, że również nieadekwatna samoocena,
i brak wiary w swoje możliwości, też negatywnie wpływają
na wszystkie obszary Pani funkcjonowania i sprawiają,
że nie potrafi Pani cieszyć się życiem.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko
podczas osobistej konsultacji.
Jeżeli często przeżywa Pan stresujące sytuacje
i są trudności z opanowaniem emocji
a chciałaby Pani skutecznie pozbyć się
problemu to zachęcam do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę
wewnętrzną, wzmocnić poczucie własnej wartości,
zdobyć umiejętność kontrolowania emocji
i radzenia sobie ze stresem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

Mówi Pani o niekontrolowanych wybuchach złości. To musi być bardzo uciążliwe i dodatkowo utrudniające relacje. Pod taką nagłą, nieopanowaną złością często coś się kryje - czasem jest to lęk. Warto zastanowić się, dlaczego w taki sposób Pani reaguje? Co jest głębiej?
Zachęcam do skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA