Jak pielęgnować ranę po ekstrakcji ósemki?

Witam, 7 dni temu miałem ekstrakcję zęba dolnej lewej 6 , od momentu wyrwania zupełnie nic nie boli, rana każdego dnia wydaje się goić coraz lepiej , wewnątrz dziurki po zębie widać ciemno szare "coś" podejrzewam, że jest to skrzep krwi. Czy rana samoistnie się zagoi ? Czy trzeba tę ranę płukać, czy raczej zachować tylko ostrożność przy jedzeniu tak aby do rany nie dostawały się drobinki jedzenia? A jeśli już coś się dostało to w jaki bezpieczny sposób tego się pozbyć ? Dziękuję serdecznie.

Proszę nie dotykać skrzepu i unikać podrażnień rany, by mogła się prawidłowo zagoić. Lepiej oszczędzać tę okolicę, tymczasowo przeżuwać jedzenie drugą stroną i ostrożnie oraz delikatnie oczyszczać szczoteczką zęby. Jamę ustną można przepłukiwać środkiem o działaniu antyseptycznym np. na bazie chlohexydyny lub Eludril. Ewentualnie naturalną płukanką z szałwii lub rumianku.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl