Jak podnieść swoją niską samoocenę?

Witam... Mam pewien problem. Mam niecałe 15 lat. Strasznie przejmuję się opinią innych. Wystarczy, że ktoś powie jakieś złe zdanie o mnie, a mi od razu łzy napływają do oczu. Ciężko mi z tym, naprawdę. Nie jestem za bardzo lubianą osobą, ale mam przyjaciół. Pomagają mi z wszystkim sobie radzić, wspierają, ale to nie zawsze wystarcza. Moja klasa znacznie różni się ode mnie. W klasie mam 3 przyjaciół, tak samo wyróżniających się. Nie lubię jakoś szczególnie być aktywną na lekcjach, siedzę, słucham nauczycielki, dopiero pytana odpowiadam, co prawda z niechęcią, bo wiem, że mogę zostać wyśmiana przez klasę, nie raz się zdarza, że tak jest. Co prawda czasem to tylko moje urojenia, które powstały przez to, że całe życie byłam pośmiewiskiem dla nich. Zdarzały się dni, że nie było znacznej części klasy, uważających się za "elitę", wtedy byłam otwarta. Pośmiać się, pogadać byłam w stanie z resztą w miarę fajnej klasy:). Idąc gdzieś, czuję się gorsza od innych, bo nie potrafię się odezwać, jak ktoś mi dogada, nie śmieszą mnie żarty mojej nienormalnej klasy, która jest tak fałszywa jak mało która. Mam swój świat i inne towarzystwo, w którym się dobrze czuję. problem w tym ze mnie strasznie dotyka opinia jakiejś osoby. Strasznie się tym przejmuje:( nie założę np. krótkiej spódnicy do szkoły, bo już wyobrażam sobie wzrok niektórych osób. Często mam po prostu wrażenie, że ktoś nie obgaduje. Nie wiem czy prawdziwe, czy też nie. Jestem przekonana, że mam niską samoocenę, jak to zmienić?:( Gdyby udało mi się dokonać tego, żebym przestała przejmować się innymi, to wszystko byłoby dobrze...
ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Niska samoocena jest problemem wielu osób, często nawet tych, które z pozoru wydają się bardzo pewne siebie. Na szczęście jest to temat do przepracowania, nad nieadekwatną samooceną można pracować i można ją zmienić na zdrową. Jest to jakby podstawa wszystkich działań, które umożliwają normalne, szczęśliwe życie, rozwój, nawiązywanie zdrowych relacji międzyludzkich.

Pytanie, jak zmienić samoocenę na dobrą, jest trudne, nie ma jednej konkretnej rady. Konieczna jest natomiast praca z psychologiem w tym kierunku.

Z jakiegoś powodu bardzo przejmujesz się opinią innych ludzi - to pole do pracy dla Twojego psychologa. W trakcie terapii wiele rzeczy nieświadomych da się odkryć, a wówczas możliwa jest zmiana tych negatywnych mechanizmów na zdrowsze.

Spróbuj zastanowić się, co w sobie lubisz, z czego jesteś dumna, jakie cechy lubią u Ciebie Twoi przyjaciele. Zastanów się też, jakie znaczenie ma dla Ciebie to, co powiedzą na twój temat osoby, których nie cenisz jako ludzi, jako znajomych.

Spróbuj umówić się na rozmowę z psychologiem w twojej szkole lub umów się na wizytę w poradni.

Pozdrawiam serdecznie!