Jak podnieść wagę po zapaleniu płuc?

Witam! Mój problem polega na tym , że dwa lata temu zachorowałam na ciężkie zapalenie płuc , wówczas ważyłam 70 kg przy wzroście 164 , z każdym miesiącem moja waga spadała , obecnie ważę 57 kg. Badałam się na tarczyce i wszystko jest w porządku,jem dużo warzyw, nabiału, pieczonego mięsa oraz słodkości. Nic nie pomaga żeby podnieś ciężar ciała. Proszę o jakąś dietę , bo jestem załamana. Pozdrawiam! Aniol39

Małgorzata Panek

Spadek masy ciała może być związany z utratą masy mięśniowej oraz zbyt małą podażą kalorii. Wskazane byłyby ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz dieta powyżej 2000-2500kcal. Dieta powinna być urozmaicona, zawierająca produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, ryby , mięsa.Radziłabym skonsultować się z dietetykiem.
Pozdrawiam

Witam,
Zapalenie płuc w Pani przypadku nie ma wpływu na utratę masy ciała (choroba była zbyt dawno temu). Obecna masa ciała jest prawidłowa (BMI bliskie 21), jednak jej ciągła utrata pomimo zmiany nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej może być oznaką choroby. Warto więc zrobić kompleksowe badania, takie jak badanie moczu wraz z osadem, ogólną morfologię i OB, bilirubinę, AspAT, ALAT, GGTP, zmierzyć glukozę na czczo, jak również zmierzyć hemoglobinę glikowaną (HbA1c), kał badanie ogólne oraz kał na obecność pasożytów. Dodatkowo zalecała bym zrobić badanie na poziom przeciwjądrowych (ANA), w celu stwierdzenia ew. choroby autoimmunologicznej.
Poza zrobieniem badań radziła bym Pani stosować dietę bogatą w węglowodany, tzn. chleb, makarony, ryże, np. w formie gorących tostów, czy smakowitych zapiekanek. Posiłki powinny być jak najbardziej naturalne, gdyż produkty gotowe zawierają dużą dawkę związków chemicznych, które są trudno przyswajane dla organizmu i mogą nasilać alergie, nietolerancje pokarmowe, czy też objawy chorób autoimmunologicznych.