Jak pokonać strach przed wyjściem w miasto?

Witam! Mam dość nietypową sprawę, do rzeczy. Mam 19 lat i odczuwam strach przed wyjściem w miasto. Mam wrażenie, że część osób (nie wszyscy, sam sobie wymyślam kto może być groźny) chce mi zrobić krzywdę. Jestem serio otwartą osobą, nie mam problemu w nawiązaniu kontaktu, potrafię zrozumiale prowadzić rozmowę i jestem wciąż uśmiechającym się człowiekiem :) Nie boję się ubrać "jak mi się podoba". Strachu nie odczuwam znanym gronie. Myślę, że to wszystko zaczęło się w latach podstawówki gdy sam przestraszyłem się jakiegoś cienia na podwórzu, kilka dni później okradli mnie na ulicy. Od tego czasu boję się podróżować po zmroku. Mam nadzieję na lepszą odpowiedź niż "Psychiatra" :)

Lek. Paweł Szadkowski

Niestety w tym miejscu porada jest bardzo ograniczona i nie pozwala na prawidłowe zebranie wywiadu na temat pana dolegliwości, a jest to kluczowe do określenia prawdopodobnej przyczyny pana objawów. Więc odpowiedź 'najlepszym wyjściem dla pana będzie udanie się na wizytę do lekarza psychiatry' jest najlepszą odpowiedzią. Pana dolegliwości mogą świadczyć o fobii społecznej, agorafobii lub być składową np. depresji. Warto omówić swój stan z bliską osobą, która może pomóc panu nabrać dystansu do swoich obaw i pomoże zmobilizować do odpowiedniej terapii. Proszę nie bać się wizyty u psychiatry. Wizyta może ograniczyć się do samej rozmowy, czy zlecenia odpowiedniej psychoterapii, o postawienie odpowiedniej diagnozy jest kluczowe dla właściwej terapii. Leczenie farmakologiczne w dużej części przypadków (co zależy od rozpoznania) jest skuteczne i nie zawsze przewlekłe.