Jak pomóc bliskiej osobie uzależnionej od leków?

Witam mam problem. Moja babcia ma 75 lat. 5lat temu zginął mój tata. Zaczęła brać lek o nazwie Lorafen. Wyczytałem w internecie ze to lek przeciwlekowy. Babcia zachowuje się strasznie dziwnie widać ze jest od tego uzależniona już. Wkoncu bierze go już 5lat. Złamała niedawno kość biodrowa udaliśmy się do neurologa on w obecności powiedział mi ze babcia jest uzależniona od leków przeciwbólowych. Teraz w szpitalu gdzie czeka na operacje biodra pielęgniarka tez mi powiedziała ze babcia jest uzależniona od leków przeciwbólowych. Nie wiem co mam robić. Udać się do lekarza który wypisuje na to lekarstwo recepty? Myślałem aby udać się z babcia do psychologa tylko jak ja do tego nakłonić. Wkoncu wpadłem na pomysł napisać tu może wy mi coś doradzicie. Pozdrawiam i z góry dziękuje.

Lek. Paweł Szadkowski

Takie uzależnienia należy leczyć u lekarza psychiatry. Nagłe odstawienie leków spowoduje objawy odstawienne, dlatego tak ważna jest zmiana leków na inne pod okiem specjalisty. Niestety zdarza się, że w takich przypadkach osoba trafia na oddział psychiatryczny - tak silne może być uzależnienie. Skoro babcia jest w szpitalu, proszę zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego - może jest dostępny w szpitalu psychiatra, który skonsultuje babcię i poradzi, jak postępować dalej. Tak czy inaczej, proszę poszukać psychiatry w przychodni i spróbować umówić babcię na wizytę.