Jak pomóc bliskiemu uzależniomemu od alkoholu?

Witam, jestem od 7 lat w związku z mężczyzna który jest alkoholikiem. Na początku nasze relacje były bardzo dobre. W późniejszym czasie maż zaczął nadużywać alkoholu przez co dochodziło między nami do kłótni. Ponieważ mąż pije to staje się agresywny psychicznie, wiele razy bardzo wybuchał i krzyczał na mnie... Chce dodać że miewał przerwy w piciu paro miesięczne. Zawsze obiecywał że pójdzie się leczyć. Raz byliśmy na spotkaniu ale nie chciał potem go kontynować. I zaczął pić. Dodam że mamy prawie 2 letnią córeczkę. Niestety od jakiegoś czasu mąż bardzo nadużywać alkoholu i znecać się psychicznie... obraża, wyzywa, poniża... szantazuje mnie samobójstwem... On uważa że nic się nie dzieje... Doszło do tego, że żąda ode mnie sexu bo mam spełniać obowiązek małżeński... natomiast ja mu odmówiłam i zaczął być bardzo wulgarny, ciągle pijany...... Przestałam się czuć bezpiecznie w domu... Jestem na skraju załamania nerwowego... maż jak nie pije jest w miarę ok ale widzę jakie zmiany zachodzą w psychice... doszła do tego chorobliwa zazdrość a nawet wątpliwość, że córka nie jest jego... Dwa dni temu nie wytrzymałam, spakowalam rzeczy, zabrałam córkę i wyjechałam do Mamy... Aktualnie dalej mąż znęca się nade mną... mówi że go zdradzałam... ogólnie dużo smutnych rzeczy... Wiem, że to wszystko dzieje się przez chorobę... Ale nie mogę się tak dłużej dawać traktować... Nawet ze względu na córkę bo jej dobro i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie ukrywam, że boję się kolejnych wyskoków męża... Nie wiem gdzie szukać pomocy... Nikt o niczym nie wie... Mąż umiejętnie kreuje siebie jako dobrego męża i ojca a rzeczywistość jest niestety inna. Prawdziwe życie jest za zamkniętymi drzwiami. Jest mi bardzo przykro z tego powodu bo wiem jakim wspaniałym był człowiekiem zanim wpadł w nałóg... chciałabym mu również pomoc ale nie wiem jak...

Mgr Aneta Dom Psychologia

Dzień Dobry,

Zmaga się Pani z problemem alkoholowym męża, a także doświadcza z jego strony zachowań agresywnych i obawia się o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Poszukiwanie pomocy w takiej sytuacji nie jest łatwe i wymaga odwagi, dlatego szczególnie doceniam podejmowane przez Panią kroki.

Opisane przez Panią zachowania świadczą o tym, że mąż stosuje przemoc psychiczną i seksualną. W takiej sytuacji kluczowe jest stworzenie planu bezpieczeństwa, którym posłuży się Pani w sytuacji zagrożenia.

W planie zakładamy, co zrobimy gdy np. dojdzie do kłótni - do kogo możemy pojechać, gdzie zadzwonić itd. Oprócz zadbania o bezpieczeństwo, na równie dużą troskę zasługuje Pani samopoczucie i dobrostan psychiczny. Zachęcam więc do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą.

Z wiadomości wynika, że mieszka Pani w Krakowie. Całodobowo można kontaktować się z lokalnym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej (oik.krakow.pl).

Jeśli chodzi o nadużywanie alkoholu przez męża - zachęcam do odwiedzenia strony Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień (mcpu.krakow.pl). Placówka oferuje bezpłatne konsultacje ze specjalistami obszaru uzależnień (psycholog, prawnik). Odbywają się tam również spotkania grup samopomocowych, w tym dla rodzin osób nadużywających alkoholu.

Życzę Pani wszystkiego dobrego i aby otrzymała Pani odpowiednie wsparcie.