Jak pomóc chłopakowi, który jest hazardzistą?

Mój chłopak jest hazardzistą. Cały czas przegrywa wszystkie pieniądze, cały czas się kłócimy, zaczął się do mnie bardzo niemiło zwracać. Uważa, że powodem grania jest to, że on nie miałby się za co utrzymywać, a do pracy nie pójdzie bo nie chce się "rozmieniać na drobne". Ostatnio wzięłam dla niego pożyczkę, ponieważ wmówił mi, że mu "nie pomagam i go nie wspieram". Na moje prośby żeby przestał nie reaguje, ponieważ wziął pożyczki na stronach i nie ma za co ich spłacić i musi grać. Jak mu pomoc?

Dzień dobry,

Pozostaje Pani "jedynie" namówić partnera na podjęcie leczenia - np.: w Poradni Leczenia Uzależnień. I pod żadnym pretekstem nie pożyczać jemu, ani dla niego żadnych pieniędzy.

Witam serdecznie.
Z tego co Pani opisuje chłopak ma poważny problem z hazardem i nie może to być już rozpatrywane w kategoriach zachowań ryzykownych. Jest to już uzależnienie. Osoby uzależnione na ogół mają rodziny/bliskich, którzy niestety ponoszą w związku z tą chorobą znaczne straty (nie tylko finansowe). Jedynym sposobem poradzenia sobie z uzależnieniem jest poddanie się terapii. Dopóki to nie stanie się chłopakiem będą rządziły charakterystyczne mechanizmy uzależnienia m.in. mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Mimo faktycznych strat i porażek będzie nadal próbował "odegrać się", odwrócić los itd.
To co Pani może zrobić to próbować nakłonić go do pójścia na konsultację do specjalisty i zadbać w tej sytuacji o siebie- nie pożyczać pieniędzy, ale także zapisać się na grupę wparcia lub na terapię indywidualną dla rodzin/partnerów osób uzależnionych. Dowie się tam Pani jak nie wzmacniać uzależnienia chłopaka i jak radzić sobie w tej trudnej sytuacji. Terapię tzw. "współuzależnienia" prowadzą na ogół wszystkie placówki świadczące pomoc osobom uzależnionym.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.