Skuteczność terapii grupowych

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Marihuana uzależnie tylko psychicznie, nie uzależnia fizycznie. Niestety, uzależenie psychiczne dużo trudniej się leczy i wymaga długotrwałej terapii. Na szczęście leczenie tego uzależenia nie jest zazwyczaj konieczne w ośrodku zamkniętym, wystarczą regularne wizyty w poradni.

Jeżeli chodzi o pomoc: nie można pomóc nikomu na siłę, zwłaszcza w leczeniu uzależnień. Podstawą powodzenia jest duża motywacja osoby mającej problem do wyjścia z nałogu. W pierwszej fazie, może Pani pomóc dostrzec chłopakowi, że ma problem (nie wiem, jaki stosunek do tego nałogu ma Pani chłopak - czy jest świadomy problemu, czy w ogóle ma chęci działania w kierunku zaprzestania palenia marihuany) i motywować go, by się zgłosił się do poradni. Bez wewnętrznej decyzji na walkę z nałogiem, żadna pomoc nie będzie skuteczna - niezależnie czy mowa o rodzinie, osobach bliskich, czy o specjalistach do walki z uzależnieniem.

Natomista sposób naświetlenia, że istnieje problem, to już rzecz indywidualna - czy stopniowe i stanowcze, czy terapia szokowa... na każdego działa, co innego.

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty