Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc córce z nadwagą?

Witam! Mam córkę w wieku 12 lat, waży około 70 kg przy wzroście 164 cm. Zakazałam jej jedzenia słodyczy, podaję jej warzywa i owoce, ale myślę, że ona nie stara się tego zrozumieć. Ma problemy z dopasowaniem ubrań do swojej sylwetki. Ma duży brzuch i uda. Prosze o pomoc. Jak mogę jej pomóc?
KOBIETA ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witam!

Przede wszystkim musi Pani sama zacząć jeść, jak Pani córka. Odchudzając dzieci, przyjmuje się zasadę, że wszyscy domownicy jedzą i ćwiczą, jak one - wtedy dieta nie jest odczuwana jako kara, ale nowy sposób życia w rodzinie.

Powinna Pani zacząć z córką uprawiać sport. Aktywność fizyczna pomoże córce docenić rolę dbania o zdrowie i sylwetkę, a i ułatwi spalenie tkanki tłuszczowej.

Dzieci w wieku Pani córki powinny się odchudzać jedynie pod okiem specjalisty, odradzam stosowanie diet z gazet, gdyż w tym wieku organizm się rozwija i łatwo można doprowadzić do anemii i osłabienia.

Dobrze Pani zrobiła odstawiając słodycze. Do tego dołączyć należy: słodzone napoje gazowane, słone przekąski, dania fast food, potrawy smażone i gotowe do spożycia. Z owocami radziłabym uważać, ponieważ zawierają dużo cukrów. Zachęcam do podawania córce dużych ilosci chudego nabiału - jogurtów naturalnych, kefirów, serów twarogowych, mleka - wszytsko do 1,5% tłuszczu. Ważną rolę pełni także rozkład posiłków. Niech Pani ustali z córką godziny 5 posiłków w ciągu dnia (w odstępach 3 godzin), których się będzie trzymała. Poprawi to metabolizm i zmniejszy ochotę na słodycze.

Warto zająć się zdrowym odżywieniem już teraz, ponieważ złe nawyki z młodości skutkują otyłością w późniejszym wieku.

Pozdrawiam

Dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy