Jak pomóc koleżance, by znowu była wesoła?

Piszę, bo martwię się o moją przyjaciółkę. Od miesiąca zdarza się, że wstaje i jest zdołowana. Taka zupełna niechęć do życia. Nie może się na niczym skupić. Wyżywa się na wszystkich. Kto się do niej zbliży, obrywa i to nieźle. Nie możemy znaleźć przyczyny tego. Czy to może być spowodowane tym, że jest sama, nie ma chłopaka? Albo tym, że jej koleżanka oddaliła się od niej? Ale czy takie sprawy mogą wywołać aż tak silne konsekwencje? Widzę, jak cierpi z tego powodu, bo nie wie, co się z nią dzieje... jak z tym walczyć? Co zrobić, by Klaudia stała się od nowa wesołą Klaudią?

ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
rozumiem Twój niepokój o przyjaciółkę, niestety, również nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną złego samopoczucia Klaudii. Proponuję Ci, żebyś szczerze porozmawiała z przyjaciółką i opowiedziała jej o swoich obawach. Być może w życiu Klaudii wydarzyło się coś, co wyjaśniałoby jej zły nastrój. Jeśli Twoja przyjaciółka nie zechce rozmawiać o swoich problemach, nie zmuszaj jej do zwierzeń – po prostu zaproś ją gdzieś, spędź z nią trochę czasu. Możecie wspólnie wybrać się do kina lub na spacer, ważne, żeby poczuła że zależy Ci na niej. Ważne, żeby wiedziała, że jesteś blisko i może liczyć na Twoją pomoc i wsparcie. Kiedy poczuje się gotowa, sama opowie Ci o swoich problemach. Jeśli uważasz, że to konieczne, zaproponuj przyjaciółce wizytę u psychologa. Jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie, możesz towarzyszyć jej podczas pierwszej wizyty.
Pozdrawiam serdecznie