Jak pomóc koleżance, która mówi, że chciałaby się zabić?

Witam, Moja koleżanka ma 15 lat. Od kilku miesięcy dziwnie się zachowuje. Twierdzi, że ma depresję. Często mówi o tym, że chciałaby się zabić. Wspólnie z 2 koleżankami rozmawiałyśmy z nią o tym. Mówi, że nie wie dlaczego tak się zachowuje. Dwa razy się cięła, nie wiemy jak jej pomóc. Jej rodzice nic o tym nie wiedzą. Ostatnio chciałyśmy do nich pójść, ale stwierdziła, że jest już lepiej, że wszystko już ok, i jest szczęśliwa. Ale sytuacja oczywiście się powtarza. Nie wiemy jak jej pomóc. Nie widzimy powodów dla których miałaby się tak czuć. Ma kochającą rodzinę, w której nie ma problemów. Nie chodzi też o miłość, bo nie miała chłopaka, ani się w nikim nie zakochała. Czasami dość dziwnie się zachowuje, np. ostatnio na imprezie urodzinowej, na której było kilku bliskich znajomych zamknęła się w pokoju i siedziała tam sama. Jak do niej przychodziłyśmy mówiła, że nie mamy się przejmować i dalej bawić, oczywiście potem wszyscy wspólnie do niej przyszliśmy, ale najczęściej zachowuje się tak jakby wszystko było ok. Wspólnie z nami się śmieje i żartuje. Potem przychodzi do domu i pisze, że nie potrafi dalej żyć. Itd. Naprawdę nie wiemy dlaczego tak się dzieje, a bardzo chciałybyśmy jej pomóc. Martwię się o nią. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam!
Przede wszystkim chciałabym Ci pogratulować dojrzałej postawy wobec koleżanki - niejedna osoba w Twoim wieku odsunęłaby się od niej, a nawet zaczął naśmiewać z tego, że jest "inna". Jeżeli Twoja koleżanka będzie zachowywała się niepokojąco, tzn. miała myśli samobójcze, wykazywała brak chęci życia, to proponowałabym, abyś poinformowała jej rodziców, że coś z nią się dzieje niepokojącego. Możesz powiedzieć o tym swoim rodzicom, a oni mogą porozmawiać z jej.
Z jednej strony jej zachowanie może być spowodowane chęcią zwrócenia na siebie uwagi otoczenia i wzbudzenia zainteresowania, z drugiej może być wołaniem o pomoc. Trudno ocenić to przez Internet. Warto, aby rodzice z nią porozmawiali, być może wspólna wizyta u psychologa pomogłaby jej patrzeć na życie inaczej.
Pozdrawiam