Jak pomóc dziecku, które nie może się skoncentrować na odrabianiu lekcji?

Witam!

Mój syn ma 8 lat i problem z koncentracją. Wykańcza mnie jego nauka. Zaczynam myśleć, że on ma ADHD. Jest w 1 klasie, ma mało lekcji do odrabiania, a jednak potrafi odrabiać 6 godzin. Jak nie jeść, to pić, jak nie pić, to siku, jak nie siku, to kupę, jak nie, to gada, jak nie to, to tamto, i tak przez całe 6 godzin. Wykańcza mnie i siebie, bo ja nie mam już siły do niego. Czyta krótki tekst 2 godziny, który mógłby przeczytać w 15-20 min. Z pisaniem jest to samo. Zapomina zeszytów, książek, piórnika, często aż mi się gotuje w środku. W szkole nauczycielki też mówią, że ma problem z koncentracją. Wszystko go rozprasza. Wieczorem czytam mu bajki, a on często gęsto nie wie, o czym ja czytam. Nie chcę, żeby okres szkoły tak wyglądał.

Czy powinnam udać się z nim do jakiegoś lekarza?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Istnieje duże ryzyko, że Pani syn rzeczywiście ma ADHD. Należy jednak uważać z rozpoznaniem, gdyż jest ono stawiane często pochopnie.

W pierwszej kolejności zalecam skierować się do poradni pedagogiczno-psychologicznej dla dzieci. Tam po zbadaniu dziecka przez psychologa uzyska Pani wskazówki co do dalszego postępowania. Być może rozpocznie też terapię psychologiczną. W skrajnych przypadkach należy dziecko skierować do psychiatry dziecięcego w celu farmakologicznego leczenia zaburzeń.

Proszę być dobrej myśli i nie bać się udać z synem do specjalisty. To bardzo ważne, by rozpoznać i leczyć zaburzenia we wczesnym wieku. Będzie to ulgą dla Pani, ale też poprawi perspektywy dla Pani syna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.