Jak pomóc osobie chorej na schozofrenię paranoidalną?

Witam! Mam chorą teściową na schizofrenie paranoidalną z psychozą i z zupełnie nie mam pojęcia jak jeszcze można jej pomóc, skoro nie chce poddać się leczeniu psychoterapeucie - a jak tylko jej wspomnimy o lekarzu to od razu wpada w szał i cały dzień wykrzykuje głupstwa, przeklina a co najgorsze jest agresywna wobec swoich synów. Najgorsze jest jest to, że nie chce brać leków, a w dodatku pije alkohol. To jest bardzo inteligentna i oczytana kobieta (była nauczycielką języka polskiego), ta piekielna choroba ją wykończy. Pomóżcie! Pozdrawiam, Magdalena
ponad rok temu

Witam!

Sytuacja, którą Pani opisuje rzeczywiście może być nie do zniesienia dla pozostałych członków rodziny. Tym bardziej, jeżeli robicie Państwo wszystko, aby pomóc teściowej.
Ważne jest, aby miała ona poczucie wsparcia z Waszej strony, dlatego też proszę spróbować porozmawiać z nią na temat jest stanu zdrowia. Oczywiście jest to o tyle skomplikowane, ponieważ jak Pani wspomina teściowa cierpi na schizofrenię paranoidalną, co może utrudniać wszelkie próby tłumaczenia jej, że powinna się leczyć dla swojego dobra. Proszę pamiętać, ze wszelkie próby nakłaniania jej do leczenia może odbierać jako atak z Państwa strony, tłumacząc sobie, że chcecie jej Państwo zrobić krzywdę, czy pozbyć się jej (urojenia prześladowcze), etc.
Dlatego jeżeli stwierdzicie Państwo, że stanowi ona zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla pozostałych członków rodziny, to wówczas możecie Państwo wystąpić z prośbą o jej hospitalizację wbrew jej woli. Zdaję sobie sprawę, że ewentualna decyzja nie będzie łatwa, ale zapewne zdają sobie Państwo sprawę jak skuteczna jest farmakoterapia i psychoterapia w przypadku tego typu schizofrenii. Warto zastanowić się, co będzie dla niej lepsze, czy leczenie przymusowe, a później lepsze funkcjonowanie i powrót do "rzeczywistości", czy tkwienie w objawach schizofrenii paranoidalnej. Na to pytanie musicie sobie Państwo sami odpowiedzieć.
Pozdrawiam