Jak pomóc osobie, która nie śpi?

Moja przyjaciółka trochę załamała się po stracie męża. Prawie cały swój czas spędza w domu, nie pracuje, do tej pory utrzymywał ją mąż. Ostatnio mówi mi o problemach ze snem, że tak naprawdę od dwóch miesięcy nie przespała ani jednej nocy, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy schudła. Martwię się, że to niespanie ją wykończy. Czy powinnam zareagować, czy panikuję i powrót do normalnego trybu spania jest kwestią czasu? Z góry dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

W przypadku problemów z bezsennością bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia, aby uniknąć utrwalenia nawyku niespania. Może to bowiem prowadzić do chronicznej bezsenności, którą trudniej wyleczyć. Dotkliwa sytuacja, w której znalazła się Pani przyjaciółka może być zarówno przyczyną bezsenności jak i depresji, której objawem są m.in. wspomniane zaburzenia snu czy chudnięcie. Problem zdecydowanie wymaga konsultacji lekarskiej.