Jak pomóc osobie z depresją?

Dziewczyna, która ma depresję napisała mi, że nie chcę abym jej pomagał bo zamiast jej pomóc to ją to dołuje i nie chce byś z osobą, która tego nie rozumie ani truć komuś życia. Pocieszałem ją tylko, że jestem przy niej i nie wyobrażam sobie przez jakie piekło przechodzi a ona mi tak właśnie odpowiedziała. Czy rzeczywiście powinienem odpuścić bo nic się nie przetłumaczy człowiekowi, który i tak bez dania sobie szansy woli skreślić kogoś ? Czy po prostu poczekać aż się odezwie bo napisałem, że nie ma sensu aby się odzywał skoro jej tylko utrudniam życie i że jak ma ochotę zawsze może do mnie zadzwonić, że jestem ? Dać jej czas aż terapie i leki zaczną działać ? Czy już ja jestem skreślony ?

Często tak się dzieje, że osoby z depresją izolują się. Trzeba wysłuchać i skłonić do wizyty u psychiatry, żeby zdiagnozował. Są rożne depresje, w jednych ważniejsze są leki w innych pomaga psychoterapia a leki maja mniejsze znaczenie. Decyzje podejmowane w stanie depresyjnym bywają zmieniane po "wyjściu" z depresji.

Dr n. med. Bohdan Tadeusz Woronowicz

Witam

Borykanie się z depresją jest trudnym doświadczeniem.Wyobrażam sobie, że musiał być to dla Pana cios, kiedy dziewczyna powiedziała,że nie chce kontaktu.z opisu wynika, że próbuje jej Pan pomóc, zależy Panu na niej. Myślę, że warto dać jej trochę czasu, napisać, że jest Pan przy niej i jak będzie potrzebowała pomocy to, żeby się odezwała, ale nie naciskać na nią. Osoba cierpiąca na depresję jest tak smutna, zrezygnowana, że trudno jej czasem być z drugim człowiekiem, zamyka się na innych, bo cierpienie ogarnia jej całe życie. Jeżeli jest pod opieką psychiatry, psychologa, to z czasem leki i psychoterapia pomogą. Niech Pan nie bierze tego zbyt personalnie, rozumiem, że może się Pan czuć odrzucony, ale to co ona mówi prawdopodobnie wynika z choroby i tego, że jest jej trudno poradzić sobie z nią.Trzymam kciuki za powrót do zdrowia dziewczyny i wasza wsólną przyszłość

pozdrawiam
Kamila Jakubowska

Gdy towarzyszymy osobie z depresją, czasem trudno jest dotrzeć do osoby z problemami i nie zawsze pytania czy komentarze pomagają, czasem jest odwrotnie. Dlatego w takiej sytuacji warto udać się do specjalisty, który pomoże wyjść z tych trudności.