Jak pomóc partnerowi alkoholikowi mieszkającemu w Anglii?

Dzien dobry, jak mogę pomoc partnerowi-alkoholikowi. Jest po 2 odwykach. Pije w weekendy, wino lub piwo. Chce sie leczyć ale wydaje mi sie, ze stracił wiarę w możliwość wyleczenia. Mieszkamy w Anglii, partner słabo zna angielski. Nie mamy możliwości podjęcia normalnej terapii. Jesteśmy od niedawna razem, liczę na to, ze ze względu na nowe, silne uczucie, podejmie próbę. Ale co mam zrobić, aby skutecznie mu pomoc? Czy to w ogóle jest możliwe? Bardzo proszę o rade. Pozdrawiam serdecznie. Agnieszka

Dzień dobry,

Proszę znaleźć polskiego psychologa/psychoterapeutę w Anglii i namówić partnera na leczenie. A takich psychologów/psychoterapeutów jest w Anglii sporo.

Pani Agnieszko,

jest Pani w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ rozwiązanie Pani problemu leży poza Panią. Może Pani jedynie motywować partnera i być w tym konsekwentna, ale to, czy będzie pił czy też nie zależy od niego, nie od Pani.

Myślę, że dobrą lekturą zarówno dla Pani, jak i dla Pani partnera jest książka "Program zmiany sposobu życia" - mówi ona o typowych życiowych pułapkach, w jakie wpadamy, oraz o sposobach przełamywania ich.

Proponuję również lekturę tego tekstu: http://www.psychotekst.pl/artykuly.php?nr=50 - jest mocny i konkretny i mówi o zjawisku współuzależnienia.

Pozdrawiam i trzymam za Panią kciuki!