Jak pomóc partnerowi z depresją?

Witam. Piszę w sprawie mojego chłopaka. Z przerażeniem podejrzewam, że może cierpieć na stan depresyjny. Zaobserwowałam objawy: śpi nienormalnie długo - bardzo dużo czasu poświęca na spanie. Często wstaje np. o 12:00 i po 3 h znowu kładzie się spać. Wydaje się bez życia i bez celów, a nigdy taki nie był. Nie wie, czym wypełnić sobie dzień/jak poradzić sobie z problemami. Jest jak dziecko. Od dłuższego czasu nasze kontakty ograniczają się do samego objęcia, nie odczuwa ochoty ani potrzeby na bliższe zbliżenia.

Rzeczy, które niegdyś sprawiały mu radość, jak np. gotowanie, robi teraz z obowiązku, bez chęci. Wydaje się bezradny i nie wie, jak polepszyć sytuację. Próbuję mu pomóc, ale on jakby nie korzysta z mojej pomocy i wsparcia, mimo że jesteśmy sobie naprawdę bardzo bliscy. Nie wiem, jak mu pomóc. Dodatkowym problemem jest to, że jest on bardzo dużym przeciwnikiem wizyt u psychologów... Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Zachowanie Pani chłopaka może świadczyć o depresji, aby zdiagnozować problem, konieczna jest jednak wizyta u lekarza psychiatry. Pani ukochany musi zrozumieć, że nieleczona depresja jest bardzo niebezpieczna. Aby uświadomić Pani chłopakowi ten problem, proponuję sięgnąć po fachową literaturę, przedstawić objawy depresji zawarte w artykułach na naszej stronie. Do podjęcia psychoterapii natomiast może go Pani przekonać wraz z lekarzem psychiatrą, do którego w pierwszej kolejności powinniście się Państwo udać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!