Jak pomóc przyjaciółce w mocnej depresji po rozstaniu?

Moja przyjaciółka wpadła w głęboką depresję po rozstaniu z chłopakiem. Była z nim 2 lata, ale ten związek nie był normalny. Chłopak jest egoistą i narcyzem. Wg mnie wyssał z niej wszystkie siły, ale ona nadal uważa, że jest wspaniały: taki inteligentny, zabawny i przystojny. Wie i pamięta, czemu się rozstali: nie czuła się kochana, wiedziała, że jeśli z nim zerwie, to nic go to nie obejdzie. I tak się stało. Ale po zerwaniu spotykali się od czasu do czasu na takie "przyjacielskie" pogaduchy. Zawsze kończyło się seksem, jej nadzieją, aż wkońcu rozpaczą.

Minęło 7 miesięcy od rozstania, nie widzieli się od 2 miesięcy, bo przyjaciółka zrozumiała, że to ją niszczy. Ale mimo tego nie potrafi sobie poradzić. Powiedziała mi: "nie wiedziałam, że tak ciężko jest podciąć sobie żyły". Nie zrobiła tego tylko dlatego, że nie wie jak. Ale samookalecza się regularnie. Bierze tabletki uspokajające. Ostatnio lekarz przepisał jej Prozac. Niby jej lepiej, ale wygląda jakby była naćpana. Nie leczy jej to, tylko tłumi ból. Nie wiem jak jej pomóc! Błagam o odpowiedź, bo nie mogę już patrzeć na to, co się z nią dzieje!

ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Pani przyjaciółka wplątała się w trudną i toksyczną relację, której nie wyleczy jedynie farmakoterapia. Najlepszym rozwiązaniem będzie zachęcenie koleżanki na wizytę u psychologa. W sytuacji, kiedy pojawiają się myśli samobójcze, samookaleczanie się itp. konieczny jest stały kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie oraz psychologiem/psychoterapeutą. W trakcie spotkań psychoterapeutycznych Pani przyjaciółka stopniowo otworzy się i uświadomi sobie plusy rozstania, wymaga to jednak czasu. Do tego momentu proszę ją wspierać i starać się jej przekazać, że stan, w jakim się znajduje jest przejściowy. I że czasem rozstanie z najbliższą osobą jest dla nas tak trudne, iż potrzebujemy pomocy psychologa lub psychiatry. Dzięki temu przyjaciółka szybciej podniesie się z psychicznego dołka. A co najważniejsze: dokona wglądu i zmodyfikuje sposób funkcjonowania w związku na zdrowszy.

Pozdrawiam Panią serdecznie,
trzymam kciuki za pomyślne rozwiązanie problemu!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy