Jak pomóc rodzicowi w depresji?

Myślę, że mój tato ma depresję, jednak kiedy z nim rozmawiam nie chce się przyznać do tego. Nie chce pójść do psychologa. Namawiam go do spotykania się ze znajomymi, ale on woli siedzieć w domu. Przestał się uśmiechać. Kiedy robimy coś razem albo wyjeżdżamy jest ok, ale tylko na chwilę. Jestem w tym wieku, że zastanawiam się już nad wyprowadzeniem się z domu i zamieszkaniem z moim chłopakiem. Boję się jednak, że kiedy się wyprowadzę tato zostanie zupełnie sam i nie będzie miał nawet z kim porozmawiać. Z drugiej strony męczy mnie jego zachowanie i sama bywam z tego powodu rozdrażniona i między innymi dlatego nie chcę za długo odwlekać wyprowadzenia się. Co zrobić? Jak mu pomóc?

ponad rok temu

Witam Serdecznie
Niestety, rozpoznanie depresji można postawić jedynie na podstawie rozmowy z pacjentem. Podejrzewa Pani u swojego Taty depresję. Z pewnością, jako osoba która zna Tatę bardzo dobrze, Pani obserwacje mogą być uzasadnione. Proszę próbować kolejny raz porozmawiać z Tatą, uzasadnić – iż Pani się martwi jego samopoczuciem, spróbować namówić tatę do wizyty u psychologa lub psychiatry.

Przyczyn, które mogą powodować obniżenie samopoczucia Pani Taty może być tak wiele – że jedynie bezpośrednia rozmowa może je wyjaśnić. Odradzał bym także gwałtowną przeprowadzkę – jeżeli podjęła Pani taką decyzję, proszę również porozmawiać o tym z Tatą, może to doprowadzić do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.
pozdrawiam