Jak pomóc szybko dziecku z zaparciami?

Witam synek ma 2 latka od pol roku walcZymy z zaparciami , owoce zmiana diety nie pomaga , poniewaz synek boi sie robic kupki :( prZez to wszystko zaczela sie pojawiac zywoczerwona krew w kale , wykonalam badanie na krew utajona wynik ujemny , na salmonelle na pasozyty, ogolne kalu wszystko okej . Lekarz przepisac lek diacopeg junior 1 saszetka dziennie , pije juz czwarty dzien i kupy brak . Czy tak moze byc , mam czekac ? Czy ten lek poprpstu mu nie pomaga? Jak dlugo mam go stosowac . Pomocy!!!

Dzień dobry,
zaparcia w tym wieku mają zazwyczaj charakter nawykowy i rzeczywiście są skutkiem powstrzymywania stolca z obawy przez bólem związanym z jego oddawaniem. Wskazane jest systematyczne, codzienne stosowanie leków zmiękczających stolce, aby Synek uwolnił się od lęku przed jego oddawaniem. Proponuję na początek oczyszczenie końcowego odcinka jelita grubego przez zastosowanie przez kilka dni wlewki doodbytniczej dla dzieci - Melilax. Dodatkowo należy podawać Dicopeg Junior, ale w dawce do 2-3 saszetek dziennie i podawać go SYSTEMATYCZNIE przez 2-3 miesięcy z ewentualnymi próbami zmniejszenia dawki. Proponuję również drobne modyfikacje diety: ograniczenie soków owocowych na korzyść wody (o ile Synek pije soki) oraz dodatkowo włączenie mielonych otrąb pszennych np. do obiadku lub do deseru owocowego. Można również podać 2-3 suszone śliwki.