Jak pomóc żonie wyjść z depresji poporodowej?

Moja żona po urodzeniu drugiego dziecka ciągle się czuje zmęczona. Jest płaczliwa, ma do tego kłopoty ze snem i mówi, że ją ściska w gardle, nic jej nie cieszy jak dawniej. Zajmuje się dziećmi, wychodzi na spacery, ale kiedy wraca do domu to staje się znowu smutna i przygnębiona.Martwi się też o przyszłość, a nigdy o tym nie myslała. Zastanawia się ciągle co będzie robić na drugi dzień, skoro na nic nie ma ochoty i nic jej nie cieszy. Co będzie w przyszłości, kiedy dzieci pójdą do szkoły? Co ona będzie robić? Proszę o odpowiedz: jak jej pomóc i co to jest?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Widzę, że bardzo zależy Panu na żonie i mocno martwi się Pan o jej samopoczucie. To świetnie, bo w takich chwilach Pana pomoc i wsparcie będzie nieocenione.

Czasami zdarza się tak, że po porodzie kobiety przeżywają coś co nazywa się depresją poporodową, lub też zmęczenie porodem i opieka nad noworodkiem powodują trudności ze spaniem, niedojadanie, spadek sił witalnych, obniżony nastrój czy też zaburzenia lękowe.

Myślę, że droga internetowa nie jest wystarczającą, by postawić diagnozę i wskazać możliwości leczenia. Mógłby Pan zaproponować żonie, by udała się do swojego lekarza rodzinnego, a on pokieruje ją dalej, do właściwego specjalisty (psychologa lub psychiatry). W takich sytuacjach zazwyczaj pomocna jest psychoterapia lub farmakoterapia.

Do tego czasu proszę zadbać o to, aby żona miała czas na sen, odpoczynek, chwile dla siebie. Proszę starać się zaangażować rodzinę w pomoc nad opieką nad dzieckiem. Również wspólne z Panem spędzone chwile, tylko we dwoje, powinny poprawić żonie nastrój. Na szczęscie taki stan najczęściej mija dosyć szybko, ale może również się pogłębić, dlatego proszę nie zwlekać i namówić żonę na wizytę u specjalisty.

Pozdrawiam.

Małgorzata Wierzbicka