Jak pomóc żonie z obniżonym libido po porodzie?

Witam,naszym problemem w małżeństwie jest to że ja-żona po urodzeniu dziecka straciłam ochotę na seks,nawet jak wcześniej lubiałam sie przytulac to teraz wszystkie zbliżenia fizyczne mnie nie interesują,nawet pocałunki nie sprawiają mi już zadnej przyjemnosci,proszę powiedzcie mi jak poradzić mam sobie w tej sytuacji?

Witam Panią
Przyczyn spadku libido może być bardzo dużo.
Po urodzeniu dziecka często do współżycia
zniechęca strach przed nieplanowaną ciążą.
Bardzo często obniżenie libido związane jest
ze stresem i zmęczeniem.
Brak popędu, zwykle połączony ze stanem obniżonego
nastroju
może być również efektem zmian hormonalnych
zachodzących w kobiecym organizmie.
Jedną z często występujących przyczyn osłabionego libido
są też kłótnie, niewyjaśnione spory czy ukryty żal do partnera.
Czasami unikanie współżycia jest jednym z pierwszych
objawów depresji.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta dotrze do źródeł Pani niedyspozycji
i dobierze odpowiednią technikę,
dzięki której problem zostanie rozwiązany.
Można też skorzystać z usług seksuologa.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

Tak naprawdę istnieje wiele przyczyn obniżonego libido. Zależy to od wielu czynników, np. jak było przed ciążą; jakie miała Pani podejście do ciąży (ciąża planowana/nieplanowana; chciana/niechciana; przeżyta z radością/wstrętem/rozczarowaniem); jak wyglądały Państwa relacje intymne przed ciążą/w trakcie ciąży; czy mogło stać się coś, co oddaliło Panią od partnera, itp.
Czasem pojawia się lęk przed kolejną ciążą, bo ta była nieplanowana, niechciana, źle przeżyta - tu czasem wkrada się depresja poporodowa, gdzie dochodzi odrzucenie dziecka, obniżony nastrój, niechęć do aktywności (ale to Pani raczej nie dotyczy, bo o takich objawach Pani nie wspominała).
Proszę przyjrzeć się swoim reakcjom i odpowiedzieć sobie na pytania, które zadałam. Warto pomyśleć również o konsultacji z psychologiem/seksuologiem.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA