Jak poprawić koncentrację uwagi u dziecka z ADHD?

Mój syn ma ADHD, jest w 4 klasie szkoły podstawowej. Dzięki długotrwałej terapii ustąpiło wiele objawów, między innymi nadpobudliwość ruchowa, impulsywność. Jednak brak koncentracji pozostał. Syn nie przeszkadza na lekcjach, jednak nic nie robi, patrzy w okno lub w tablicę, nie pisze, wraca z pustymi zeszytami. Jak mogę mu pomóc?

KOBIETA ponad rok temu

Nie napisała Pani, czy syn nadal uczęszcza na terapię. Może warto byłoby porozmawiać z psychoterapeutą, aby położył większy nacisk na pracę nad poprawieniem koncentracji?
Proponowałabym też, aby poprosiła Pani nauczycieli w szkole o zaangażowanie się w problem Pani synka. To oni spędzają z nim większość czasu w ciągu dnia, więc mają największe pole do działania. Wystarczy, żeby nauczyciel podszedł do synka 2-3 razy w ciągu lekcji, postukał palcem w jego zeszyt lub powtórzył polecenie, jakie uczeń miał wykonać. Od nauczycieli będzie to wymagało dodatkowego wysiłku, więc na początku mogą reagować niechęcią, ale proszę ich przekonać, że wspólne działanie wszystkim się opłaci.
Jeśli terapia połączona ze współpracą z nauczycielami okaże się nadal nieskuteczna, można by się zastanowić nad wprowadzeniem leków. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów leków ułatwiających koncentrację. Mają one jednak sporo skutków ubocznych. Poza tym dobranie odpowiedniego leku nie jest wcale łatwe, zwykle odbywa się metodą prób i błędów.
Osobiście uważam, że wprowadzenie leków powinno nastąpić po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.