Jak poprawić metabolizm i stracić zbędne kilogramy?

Witam. Mam 20lat wzrost 173 i 103kg. W ciągu 8lat przybrałam na wadzę 58kg, co rocznie daje ok 8kg. Prawdopodobnie przyczyna nadwagi u mnie były nerwy i stres, które starałam się uspokoić jedząc. Obecnie mam problemy z metabolizmem, wypróżniam się max 3 razy w tygodniu. I tu moje pytanie: co mogę zrobić aby poprawić swój metabolizm i stracić zbędne kilogramy.

Mgr Olga Wojtysiak Dietetyk, Kutno

Witam!

Przy problemie zaparć trzeba zadbać przede wszystkim o wypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Najlepsza będzie woda niegazowa ok. 1,5 - 2 l w ciągu doby. Dzień można rozpocząć od wypicia szklanki chłodnej wody wymieszanej z sokiem z cytryny oraz mielonym odtłuszczonym siemieniem lnianym (może być też przygotowane jako napar: 2 łyżeczki siemienia zalać gorącą wodą i odstawić na noc). Pomocne może okazać się również popijanie wodą łyżeczki oleju/oliwy na czczo. Do diety warto włączyć naturalne kefiry, maślanki oraz dużą ilość warzyw.

Komponując dietę należy zadbać o 3 główne posiłki i 2 przekąski. Przerwy między posiłkami powinny być ok. 3 godzinne, ostatni posiłek ok.3 godziny przed snem, pierwszy do godziny po wstaniu. Należy unikać nadmiernych ilości owoców oraz spożywania ich wieczorem. Zrezygnować z soków owocowych (można zastąpić warzywnymi, oprócz marchwiowego i z buraka). Trzeba wybierać produkty zbożowe pełnoziarniste, chude mięso i nabiał, ryby.

Pozdrawiam serdecznie,
Olga Wojtysiak

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska