Jak poprawić stan odporności?

Szanowna Pani/Szanowny Panie, O mnie: Jestem mężczyzną, mam 27 lat, 185 cm wzrostu, 80 kg wagi, ciśnienie krwi normalne, brak przewlekłych chorób. Odżywiam się zdrowo (zbilansowana dieta), pracuje w biurze, jednak regularnie ćwiczę. Nie jestem zarażony wirusem HIV, morfologia w normie. Problem: bardzo łatwo łapię infekcje i trwają one bardzo długo (zwykłe przeziębienie może ciągnąć się kilka tygodni). W ciągu ostatnich 3 lat dwukrotnie przebyłem zapalenie oskrzeli, raz miałem anginę i raz (obecnie) zapalenie płuc oraz wielokrotnie pomniejsze przeziębienia. Kiedy ktoś w pracy podczas spotkania kaszle - na 90% kilka dni później też jestem chory. Przy wszystkich przebytych infekcjach temperatura mojego ciała nie wzrasta, a spada - w tej chwili wynosi 35,8 mimo zapalenia płuc wymagającego przyjmowania znacznej dawki antybiotyku. Pytanie: co w tej sytuacji zrobić? Mam fatalną odporność i wygląda na to, że moje ciało nawet nie próbuje się bronić przed infekcją. Z wyrazami szacunku,

Lek. Paweł Szadkowski

Pana przebyte choroby nie upoważniają jeszcze do rozpoznania stanów niedoboru odporności aczkolwiek sugeruję udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnej oceny klinicznej i poszerzenie diagnostyki o podstawowe badania w kierunku niedoborów odporności między innymi: morfologii krwi obwodowej z rozmazem oraz całkowite stężenia immunoglobulin (IgG, IgA, IgM i IgE). W razie nieprawidłowości w badaniach sugeruję udać się do poradni immunologicznej.