Jak poradzić sobie z agreswnym socjopatą i samemu nie zwariować?

W pracy mam kolegę z typowym zachowaniem socjopatycznym - manipuluje ludźmi, by mieć z tego korzyści, kłamie, stwarza sytuacje prowokujące innych, uderza z łokcia wybraną ofiarę, upokarza publicznie dla swojej satysfakcji, a kierownictwo, niestety, samo się boi i nie zwraca uwagi, jakby nie było problemu. Dwie osoby zwolniły sie już przez tego socjopatę z pracy, bo nie wytrzymały psychicznie manipulacji. Co zrobić, by ukręcić tej osobie nosa, nie robiąc jej fizycznie krzywdy, tak by dała spokój pozostałym ludziom i pozwoliła pracować?
ponad rok temu

Witam!

Myślę, że zastanawianie się nad jakąś zemstą nie przyniesie niczego dobrego. Rozumiem, że ciężko pracuje się w towarzystwie takiej osoby, która psuje atmosferę w pracy i nie szanuje kolegów. Sądzę jednak, że jeśli będziecie Państwo dawać po sobie poznać, że ta osoba Was stresuje, to będzie to robić częściej, bo zobaczy, że jej działania są skuteczne.

Osobowość o cechach socjopatycznych intencjonalnie szkodzi innym czerpiąc z tego sartsfakcję. W związku z tym zemsta spowoduje jeszcze większą chęć odwetu i może to sie odbić na Państwa niekorzyść. Proszę pamiętać, że ta osoba jest sama przeciwko Państwu. Musicie więc trzymać się razem, mam tu na myśli osoby będące ofiarą tego człowieka. Proszę raczej postarać się ignorować jego zaczepki, nie biorąc ich do siebie i skupić się na swojej pracy.

Jeśli zaczniecie Państwo tej osoby unikać i nie wdawać się z nią w dyskusję, być może zaprzesta swoich praktyk, gdyż zobaczy, że są nieskuteczne. Ponadto dobrze jest zgłosić pisemnie do swojego przełożonego o zaistniałej sytuacji. W tym momencie ich obowiązkiem jest podjęcie kroków w celu rozwiązania sytuacji. Myślę, że z uwagi na lekceważący stosunek tej osoby do Państwa, a wręcz z tego, co Pan pisze również naruszanie godności człowieka, dobrze byłoby porozmawiać z prawnikiem. Być może jest to czyn kwalifikujący się do tego, by został zgłoszony na policję.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!