Jak poradzić sobie z autoagresją?

Mam 20 lat, nienawidzę siebie i nie wiem, jak z tym sobie radzić. Od ok. 3 lat się tnę. To dobre nie jest, ale inaczej nie umiem poradzić sobie z emocjami, nienawiścią do siebie. Nienawidzę swojego charakteru, nie umiem dopasować się do ludzi i otoczenia, izoluję się od ludzi, nigdzie nie wyjeżdżam, w ogóle nie wychodzę ze swojego pokoju, no chyba że już naprawdę muszę, a do tego nienawidzę swojego wyglądu. Chciałabym jakoś przestać to robić - tak samej bez psychologa, ale nie wiem jak.

20 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Problem, z którym próbujesz się uporać jest bardzo poważny. Samookaleczanie siebie, trudności z wyrażaniem emocji, izolowanie się od innych i brak samoakceptacji to objawy, które można wyleczyć jedynie wtedy, gdy poznamy ich przyczynę. Masz w sobie bardzo dużo poczucia winy i złości, którą kierujesz przeciwko sobie. Jedynie poprzez osobisty kontakt z psychologiem i rozmowę można te wszystkie emocje, które w Tobie są, odblokować i odnaleźć powód, dla którego tak się dzieje. Wizyta u psychologa jest więc najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli może Ci to pomóc i sprawić, że Twoje życie będzie wolne od tych wszystkich nieprzyjemnych uczuć i autodestrukcyjnych zachowań, to czy nie warto spróbować?

Piszesz: nie umiem dopasować się do ludzi i otoczenia... Dlaczego miałabyś to robić? Masz prawo do bycia indywidualną jednostką, masz prawo do swoich własnych poglądów, decyzji i uczuć, które w Tobie są (nie różnicuj ich na złe i dobre, bo taki podział nie istnieje). Spróbuj mówić o tym, co czujesz, wyrażać to poprzez muzykę, malowanie, pisanie pamiętnika, wierszy itp. Życzę powodzenia i jeszcze raz gorąco namawiam do wizyty u psychologa.

Pozdrawiam