Jak poradzić sobie z bezpodstawnym lękiem?

Witam. Odczuwam lęk, który jest bezpodstawny. Kilka razy wstaje i sprawdzam mieszkanie, mimo że mieszkam w bezpiecznej okolicy, dobrze zabezpieczonym lokum a wokół istnieje spokój i cisza. Boje się myśleć o przyszłości. Nawet w zakresie zakupów na zapas. Mam wrażenie że wydarzy się coś co zniszczy wszystko. Mimo że nie ma do tego obiektywnych przesłanek. Nie chcę tego zwalać na przeczucie, gdyż mam od dawna. Myślę że pesymistyczna rodzina, to we mnie zaszczepiła. Jak sobie z tym poradzić?

Witam,
z Pani opisu odnoszącego się do aktualnego samopoczucia wynika, ze doświadcza Pani podwyższonego lęku, który powoduje Pani dyskomfort. Dobrą metodą pracy nad zwiększonym lękiem jest psychoterapia. Polecam szczególnie terapię poznawczo-behawioralną. O technikach związanych z tą metodą może Pani poczytać na naszym blogu http://poznacsiebie.pl/blog.
Warto pamiętać, że z oddziaływań psychoterapeutycznych może Pani skorzystać zarówno prywatnie, jak i w ramach refundacji NFZ. W tym celu powinna się Pani udać do Poradni Zdrowia Psychicznego.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka

Dzień dobry,

Może Pani skorzystać z leczenia w Poradni Leczenia Nerwic, PZP lub prywatnie.
W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wg miejscowości.

Polecam konsultację z psychologiem poznawczo-behawioralnym - pani lęki wynikają z różnego rodzaju przekonań nt. siebie i świata oraz (co sama Pani podkreśla) z pesymistycznego stylu wyjaśniania zdarzeń. Specjaliści pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym zajmują się właśnie tego typu elementami - pracując u źródła, będzie mogła Pani skutecznie pozbyć się lęku. Pozdrawiam.