Jak poradzić sobie z lękiem komunikacyjnym?

Mam 41 lat, od ponad 20 lat borykam się z nadmiernym lękiem komunikacyjnym z innymi. Trudno mi nawiązać bliskie relacje. Przed kontaktem z niektórymi osobami lęk jest wręcz paniczny wywołuje drżenie, czerwoność etc. Pracuje jako edukator często prowadzę pogadanki, szkolenia, czasami wyjdzie nie tak, ale zazwyczaj takie wystąpienia mi dobrze wychodzą. Obserwuje też, że te lęki nasilają się w czasie owulacji badź przed miesiączką. Trudno mi z tym żyć, ponieważ bardzo mnie to ogranicza i niestety stawia mnie przed innymi osobami jako osobę zupelnie inna niż jestem.

Lęk komunikacyjny to wielki worek. Trochę zaczęła się Pani przyglądać okolicznościom, w jakich on występuje, a kiedy jest Pani od niego wolna. Myślę, że to czas, by przyjrzeć się temu lękowi dokładniej - co on do Pani (o sobie, świecie, relacjach) mówi, przed czym chroni, jaki jest, od kiedy jest z Panią i po co? Może Pani spróbować sama, a może pomocne będzie wsparcie terapeuty. Pozdrawiam