Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak poradzić sobie z nadpobudliwym maluchem?

Mam 6-letniego syna, u którego podejrzewa się ADHD. Uczęszczam z nim systematycznie do psychologa, ale coś ostatnio zmieniło i on jest bezsilny. W przedszkolu panie nie dają sobie z nim rady i ja też jestem coraz bardziej bezsilna. Fakt faktem syn jest od rana do 16 w przedszkolu, ponieważ ja pracuję w tych godzinach i może to też moja wina, że zbyt mało poświęcam mu swojego czasu. Co mam dalej robić, jak organizować czas, aby pomóc jemu i sobie?

KOBIETA ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Rzeczywiście syn sporą część czasu spędza poza domem i warto byłoby pomyśleć o jakiejś formie wsparcia w czasie, kiedy jest Pani w pracy. Proponowałabym zatrudnienie osoby, która mogłaby pracować z synem w domu, np. przez jeden dzień w tygodniu lub odbierać go z przedszkola wcześniej i poświęcić mu każdego dnia kilka godzin na zajęcia terapeutyczno-zabawowe. Dużo studentek pedagogiki bądź psychologii chce w trakcie studiów dorobić, a posiadają odpowiednią wiedzę i przy okazji mogą zdobyć cenne doświadczenie. Może też Pani zgłosić się o pomoc do centrum, które zrzesza wolontariuszy. Niestety nie wiem, gdzie Pani mieszka i jaki jest Pani dostęp do takich placówek. Aby zrekompensować dziecku brak czasu w ciągu tygodnia, może Pani zaplanować w jakiś ciekawy sposób spędzenie weekendu. Poza tym dobrze, aby każdego dnia przeznaczyła Pani część wolnego czasu na zabawę z dzieckiem, na czytanie książki, rozmowę, na aktywność, która wymaga kontaktu. Wspólne oglądanie telewizji, dla przykładu, wyłączam z tego typu aktywności :-)

Pozdrawiam serdecznie

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy