Jak poradzić sobie z odchudzaniem i złością na siebie?

Witam, mam 12 lat, 156 cm wzrostu i 50-51 kg wagi. Od roku lub dwóch lat zaczęłam uprzykrzać sobie, że jestem gruba. Ostatnio coraz częściej stojąc przy lusterku, denerwuję się na siebie za to, jaki ja mam brzuch. Wszyscy mówią, że zmyślam, ale ja nienawidzę aż siebie. Nie lubię lenistwa i nawet po mieszkaniu lubię biegać, skakać z dywanu na dywan:) Słodki od czasu do czasu zachce mi się zagryźć, ale nie co chwilę. Proszę o pomoc. To na prawdę dla mnie ważne. I z góry dziękuję;D

Lek. Marta Hat

Witam!

W związku z tym, że masz tylko 12 lat, nie powinnaś stosować diety odchudzającej. Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Powinnaś postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych.
Nie napisałaś, jak w tej chwili wygląda Twój jadłospis, z czym masz największy problem, więc zaprezentuję model, którego powinnaś użyć:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
-> śniadanie do godziny po przebudzeniu,
-> kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
-> co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
-> wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów,
-> jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
-> ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.

Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!).
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute lub Tamilee Webb, które pomogą podkreślić mięśnie.

Pozdrawiam