Jak poradzić sobie z odejściem bliskiej osoby?

JAK SOBIE PORADZIC ZE SMIERCIA BLISKIEJ OSOBY

Dzień dobry,

Może Pan skorzystać z pomocy psychologa, umawiając się na wizytę np.: w Poradni Psychologicznej, Poradni Zdrowia Psychicznego.

Psychiatra Elisabeth Kubler-Ross wyróżniła 5 etapów żałoby:
1. zaprzeczanie 2. gniew, bunt 3. targowanie, pertraktacje 4. depresja 5. akceptacja.
Każdy etap ma swój sens i jest potrzebny, nie jest zatem zdrowe "pominięcie" żadnego z nich. Etapy przychodzą naturalnie, jednak czasem, z różnych powodów, proces jest zablokowany, i nie może dojść do końca, czyli do pogodzenia się ze stratą. Wtedy niezbędne jest wsparcie terapeutyczne.
Ważne też, by mieć perspektywę czasową - na "poradzenie sobie" z odejściem kogoś bliskiego, i badania psychologiczne, i kultura, tradycja, dają nam około rok (np. był kiedyś taki zwyczaj ubierania się w żałobną czerń przez okres roku od śmierci bliskiej osoby). Znów, nie da się tego ominąć i przyspieszyć. Natomiast jeżeli żałoba przedłuża się, potrzebna będzie terapia.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/