Jak poradzić sobie z uczuciem pustki w głowie?

Mam 27 lat. Mam uczucie takiej pustki w głowie, jakbym nie miała żadnych myśli - przez to unikam znajomych, bo nie mogę nawet normalnie rozmawiać. Czuję się z tym okropnie, straciłam pewność siebie i boję się normalnych sytuacji, takich nawet jak jazda autobusem czy wyjście do sklepu. Unikam nawet spotkań z moimi przyjaciółmi, bo boję się żeby się nie zorientowali, że coś ze mną jest źle.

Nic mi się nie chcę i nic nie robię, o niczym nie marzę i nie mam planów na przyszłość. Dodatkowo wydaje mi się, że zapomniałam wszystko czego się do tej pory nauczyłam, niczego nie mogę sobie przypomnieć, niczego nie jestem pewna, a w głowie cisza. To straszne. Nie mogę tak żyć. Nie czuję się pewnie. Nie mam teraz pracy, chcę szukać, ale wydaje mi się, że się do niczego nie nadaję w takim stanie. Co robić?

Witam!

Nie wspomina Pani w swoim liście od jakiego czasu towarzyszą Pani objawy. Jeżeli pojawiają się od dłuższego czasu to zachęcałabym do wizyty u lekarza psychiatry, a także konsultacji psychologicznych.

Brak motywacji, obniżona samoocena może być wynikiem zdarzeń, których Pani doświadczyła. Proszę zastanowić się czy w Pani życiu nie pojawiły się ostatnio sytuacje stresujące, które mogły pogorszyć Pani funkcjonowanie.

Warto pomyśleć o tym, co chciałaby Pani robić. Na pewno szukając pracy skupia się Pani na swoich zainteresowaniach i wyuczonych umiejętnościach. Proszę spróbowac zrobić sobie plan tygodniowy, wyznaczając na każdy dzień cel. Być może rozpisanie krok po kroku co musi Pani zrobić, aby np. znaleźć pracę, ułatwi Pani funkcjonowanie.

Nie wiem w jakim stopniu "pustka w głowie" o której Pani wspomina jest wynikiem stresu (może być także objawem neurologicznym - dlatego zachęcam do wizyty u lekarza), ale odsuwanie się od znajomych sprawi, że później jeszcze trudniej będzie Pani nawiązać relacje ze znajomymi, przełamać się w nawiązywaniu kontaktów.

Zachęcam Panią do bezpośredniej wizyty u specjalisty, tam uzyska Pani diagnozę i pomoc.

Pozdrawiam