Jak poradzić sobie ze strachem przed ludźmi?

Jestem po zawale serca. Potem był rozwód. Po rozwodzie podział majątku (zostawiłem wszystko byłej zonie i dzieciom). Teraz domagają się alimentów. Wziąłem kredyt, kupiłem mieszkanie - cztery ściany, materac do spania, tysiące problemów (strach przed utratą pracy, żadnej pomocy materialnej-zdany tylko na siebie, a zdrowie j/w, szantaże od byłej żony, bezsilność, tęsknota i sam nie wiem. co jeszcze). Boję się ludzi, kredyt zaufania umarł. Z kim i jak rozmawiać, żeby nie oszaleć? Wokół same pozory i znieczulica. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!
Wydarzenia, które ostatnio Panu towarzyszyły wzmocniły głównie emocje negatywne, których teraz Pan doświadcza. Rozczarowanie najbliższymi, samotność, nieufność to wszystko potęguje emocje negatywne. Z Pana listu wnioskuję, że nie ma Pan przepracowanego rozstania z żoną i emocji z tym związanych. Bardzo ważny jest również aspekt  zawału serca, proszę pamiętać, że głównym czynnikiem powodującym zawał są stresory, które powinny również zostać uświadomione, aby nie zagrażały w przyszłości.
Proponowałabym, aby rozważył Pan możliwość psychoterapii, podczas której będzie mógł Pan przepracować z terapeutą poczucie własnej wartości oraz nauczyć się od nowa ufać ludziom. Warto, aby zdecydował się Pan na rozmowę z terapeutą, ponieważ tylko w ten sposób zdobędzie Pan informacje o sobie oraz o tym, co tak naprawdę powinien Pan zmienić.
Proszę pamiętać, że czasami nie dostrzegamy własnych "predyspozycji" do stawania się ofiarą losu, a terapia często uświadamia nam to i motywuje do zmiany. Zrobił Pan już pierwszy krok pisząc tutaj, myślę, że motywacji nie brakuje Panu... Proszę zawalczyć i zatroszczyć się teraz o siebie.

Pozdrawiam