Jak poradzić sobie ze zdradą męża?

Witam. Mój mąż mnie zdradził. Nie fizycznie, bo nie doszło podobno do stosunku, chociaż razem spędzili noc, ale zdrada była psychiczna - wyznawanie miłości, prezenty, długie rozmowy, kwiaty itd.

Dowiedziałam się o tym w marcu. Mój mąż wtedy powiedział mi, że trwało to 6 tygodni, ale po miesiącu okazało się, że trwało to od listopada i wyszły dalsze kłamstwa. Teraz bardzo stara się żeby było dobrze, ale ja nie potrafię mu nawet wybaczyć, a o zapomnieniu nie ma mowy.

Nie ufam mu i jednocześnie kocham i nienawidzę. Proszę pomóżcie, podajcie mi jakiś dobry namiar na poradnię małżeńską Grudziądz, Toruń, Olsztyn.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Przebaczenie w przypadku zdrady w małżeństwie wymaga przede wszystkim czasu. Konsultacje w Poradni Małżeńskiej to dobry pomysł. Warto pomyśleć o stałych, cotygodniowych spotkaniach psychoterapeutycznych, najlepiej jednak jeśli poprowadzi je osoba, która ma doświadczenie w tego rodzaju pomocy (certyfikat psychoterapeuty, doświadczenie w terapii par). Na terapię powinniście iść Państwo razem. Jeśli potrzebuje Pani wsparcia zachęcam do podjęcia terapii indywidualnej osobno, to jednak nie zastąpi terapii małżeńskiej.

Zapomnieć jest trudno, a z reguły jest to niemożliwe. Pytanie tylko, czy potrzebne? Na pewno istotne jest przebaczenie, ale to wymaga czasu. Nie dojdzie do niego w emocjach, w złości, w żalu. Myślę, że bardzo ważne jest dla Państwa odnalezienie punktu, w którym pojawił się moment kryzysu. To, że mąż zafascynował się inną kobietą nie musi oznaczać dla Pani ryzyka ponownego powodu do braku zaufania.

Być może właśnie dzięki terapii zbliżycie się Państwo do siebie i będziecie mogli na nowo odbudować wzajemne zaufanie, pożądanie, wzajemną fascynację. Kryzysy w związku są niekiedy potrzebne do tego, aby móc wspiąć się na wyższy poziom rozwoju. Wspiąć się - a więc wymaga to trochę pracy, ale warto. Proszę być więc dobrej myśli. Sam fakt, że Pani mąż chce pracować nad Waszą relacją jest bardzo ważny.

Pozdrawiam serdecznie, życzę powodzenia