Jak porozumieć się z mamą?

Od jakiegoś czasu nie mogę dogadać się z mamą. Mam 20 lat, a mama dalej traktuje mnie jak małą dziewczynkę. Przed każdym moim wyjściem z domu jest kłótnia. Nawet znajomi zaczynają się ze mnie śmiać, że zawsze muszę się prosić o "przepustkę". Zaczyna mnie to przerastać, bo nikt z grona moich znajomych nie ma takich problemów. Przez tę sytuację zaczynam odstawać od towarzystwa :-( Moja mama jest bardzo nerwową i wybuchową osobą i zawsze musi być tak jak Ona chce. Ja niestety mam podobny charakter. Nie wiem już jak się dogadać. Proszę o pomoc.

20 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Problem, o którym Pani napisała jest złożonym zagadnieniem i bez dokładnej znajomości sytuacji, bez osobistej rozmowy z Panią trudno będzie temu zaradzić. Z pewnością powinna Pani popracować nad postawieniem granicy pomiędzy Pani życiem, a życiem Pani mamy. Niezależność w takiej relacji jest trudna do wypracowania, gdyż od dziecka relacja ta nie była "równoległa" - to pani była zależna od mamy, a Pani mamie z jakichś względów taka forma kontaktów odpowiada.

Proponowałabym Pani podjąć psychoterapię, gdyż tylko poprzez systematyczne spotkania z psychoterapeutą będzie możliwy do wypracowania nowy sposób kontaktowania się z mamą. Łatwiej będzie Pani sprzeciwić się zachowaniom, które się Pani nie podobają i odciąć się od "toksycznego" wpływu niektórych zachowań Pani Mamy.

Pozdrawiam serdecznie