Jak poskromić wilczy apetyt i skutecznie schudnąć?

jak poskromic wilczy apetyt i skutecznie schudnac?35 letnia kobieta uwielbiajaca jesc ale pragnaca byc szczupła?czy jest jakas recepta na to?czy odpowiedzialny jest mózg za tycie?prosze o pomoc.

Witam. Aby doradzić Pani coś konkretnego potrzebny jest dokładny wywiad dietetyczny. W tym celu zapraszam na www.lekkoizdrowo.pl. Temat jest bardzo obszerny i wymaga szczegółowego omówienia. Nie ma innej recepty na trwałe schudnięcie jak zdrowe odżywianie + regularna aktywność fizyczna. Problem z objadaniem się rzeczywiście leży w mózgu. Jedzenie to zazwyczaj nagroda lub pocieszenie w trudnych chwilach. Zalecałabym Pani dłuższą współpracę z dietetykiem, gdyż problem może być bardzo złożony i wymaga pracy. Czasem zmiana nawyków żywieniowych trwa bardzo długo i potrzebna jest do tego cierpliwość oraz dużo silnej woli, ale oczywiście warto podjąć taką próbę. Oto ogólne zalecenia zdrowego odżywiania:
- Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie o małej objętości, mniej więcej co 3 godziny. Powinny one zawierać jak najwięcej warzyw (zwłaszcza w postaci surowej) oraz 2-3 porcje owoców dziennie.
- Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Należy unikać podjadania między posiłkami.
- Dziennie należy wypijać ok. 1,5-2 litrów wody mineralnej niegazowanej (między posiłkami). Można też pić soki warzywne. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste (m.in. kasze: gryczana, jaglana, jęczmienna, płatki owsiane, płatki jaglane, żytnie, orkiszowe, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, chleb razowy, komosa ryżowa).
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Nie należy eliminować tłuszczu z diety (to ważny składnik), trzeba jedynie zastąpić szkodliwe tłuszcze zdrowymi. A więc codziennie należy spożywać nierafinowane oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek) np.: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej z awokado oraz olej kokosowy. Wskazane są również orzechy i pestki (w umiarkowanej ilości) oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Kilka razy w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa, makaronów i innych wyrobów z białej mąki oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słodycze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku), smażone, panierowane oraz alkohol.
- Najlepszą techniką obróbki cieplnej jest gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez tłuszczu (lub ewentualnie z niewielkim dodatkiem tłuszczu), pieczenie w folii, grillowanie. Nie należy smażyć.
- Zdrowe przepisy znajdzie Pani na blogu: www.zdrowapasja.blogspot.com.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultację, która być może zakończy się wspólną decyzją o podjęciu leczenia (psychoterapii).
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wg miejscowości.

Witam. Przyczyną nadmiernego apetytu mogą być wahania stężenia glukozy we krwi oraz spożywanie zbyt małej ilości węglowodanów. Zachęcam do spożywania zbilansowanych posiłków w regularnych odstępach czasu.
Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska