Jak postąpić z zębem, w którym zostało pozostawione narzędzie?

Witam. Po lewej stronie w górnej 7 pare lat temu podczas leczenia kanałowego, pozostawiono narzędzie w kanale o którym dowiedzialam się na przypadkowej wizycie u innego stomatologa. Od czasu do czasu ząb ten był wrażliwy np. jeśli wchodzę z zimnego do ciepłego wnętrza. Natomiast ostatnio ból nasila się przy schylaniu się, przechylaniu głowy etc. Generalnie ból jest większy niż do tej pory. Od stomatologów słyszałam opinie, że jeśli nie boli- narazie nie ruszć. Co w takim wypadku może oznaczać zwiększony ból? Czy próbować wyciągać to narzędzie czy jednak poodać się usunięciu zęba?

Dzień dobry. Na pewno nie obejdzie się bez wizyty u stomatologa. Najpierw trzeba sprawdzić, czy na pewno dolegliwości dotyczą tego, leczonego kanałowo, zęba, być może to któryś z sąsiednich zębów wymaga leczenia. Sama obecność złamanego narzędzia w kanale zęba jest dopuszczalna i jeśli kanał jest poza tym prawidłowo wypełniony i ząb nie daje żadnych dolegliwości faktycznie nie ma konieczności usuwania narzędzia. Jeśli okaże się, że rzeczywiście to ząb z pozostawionym narzędziem jest przyczyną bólu istnieje kilka możliwości zależnych od różnych czynników. Można spróbować usunąć pozostawiony fragment podczas powtórnego leczenia endodontycznego (konieczne może okazać się przy tym użycie mikroskopu) może być to jednak niemożliwe. Jeśli narzędzie złamało się blisko wierzchołka korzenia wskazana może być również jego resekcja. Ekstrakcja zęba jest na pewno rozwiązaniem ostatecznym. Najlepiej byłoby udać się do stomatologa zajmującego się endodoncją, który po zapoznaniu się ze zdjęcimi rtg i zbadaniu Pani przestawi najbardziej korzystny plan leczenia. Pozdrawiam.