Jak postępować oraz jaką dietę zastosować, aby schudnąć 10 kg?

Witam serdecznie! Mam na imię Monika i mam 16 lat (172 cm wzrostu). Od dwóch lat odchudzam się z różnymi skutkami. Moja waga waha się w granicach 48 kg do 60 kg. Próbowałam już wszystkiego, od diety 500 kcal (waga 52 kg), później dr Dukana (48 kg), 350 kcal (54 kg), 1000 kcal (prawie 60 kg). Jestem aktywna fizycznie, staram się ćwiczyć 2- 4 razy w tygodniu trenując na rowerku oraz biegam. Z jadłospisu wykluczyłam chleb, ziemniaki, cukier. Czasami jest mi bardzo trudno zapanować nad słodyczami (miewam napady na słodycze, jem do oporu, a później mam wyrzuty sumienia). Nie potrafię sama ustalić sobie jadłospisu, aby schudnąć do 50 kg i utrzymywać taką wagę.

Dodam, że mam bardzo drobne kości i przy mojej obecnej wadze - prawie 60 kg, wyglądam nienaturalnie. Wiem, że moja waga jest prawidłowa. Mam bardzo rozbudowane dolne partie ciała (biodra, uda). Zwracam się z prośbą o ustalenie odpowiedniej diety, aby efekty były zauważalne i abym nie miała depresji. Bardzo trudno jest mi się pogodzić z wyglądem mojego ciała.

Tydzień temu robiłam wszystkie badania i lekarz nie miał żadnych zastrzeżeń, żebym schudła do 50 kg. Proszę o ustalenie jadłospisu, w którym znajdą się produkty łatwo dostępne i uwzględnienie tego, że nie przepadam za pieczywem, ziemniakami, rybami (z mięsa jedynie - pierś z kurczaka). Proszę o pomoc, ponieważ nie mam już siły testować nowych diet i popadać w stan rozczarowania, gdy nie przynoszą one żadnych skutków. Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź! Monika

Lek. Marta Hat

Witam!
Masz rację, aktualnie Twoja waga jest prawidłowa, a BMI wynosi 20,28. Przy wadze 50 kg wynosiłoby ono 16,9 - czyli spełniałoby jedno z kryteriów anoreksji.

Jeżeli do tego celowo się odchudzasz, ciągle myślisz o jedzeniu i dietach, liczysz kalorie, boisz się przytyć, nie akceptujesz swojej wagi i wyglądu - prawdopodobnie masz problemy z odżywianiem.

Jeżeli część z tych objawów się potwierdzi, powinnaś wraz z rodzicem udać się na konsultację do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.Po tak długim okresie stosowania drastycznych diet Twój organizm jest bardzo rozregulowany. Znaczne spowolnienie metabolizmu spowodowane dietami znacznie redukującymi ilość przyjmowanych kcal (350 kcal, 500 kcal, 1000 kcal) powoduje, że każde zwiększenie ilości pokarmu jest traktowane jako "zapas" i odkładane na czarną godzinę w postaci tkanki tłuszczowej.

Wbrew powszechnej opinii diety, które powodują szybką utratę masy ciała są bardzo złudne, ponieważ równie szybko powodują, że powraca ona z nawiązką.Przede wszystkim powinnaś postarać się przyspieszyć swój metabolizm (4-5 posiłków dziennie, przyjmowanych w regularnych odstępach czasowych, docelowo powyżej 1000 kcal (być może początkowo efekt nie będzie zadowalający, ale diety poniżej 1000 kcal negatywnie wpływają na procesy zachodzące w organizmie), więcej niż 1,5 płynów dziennie (zielona, czerwona herbata, zimna woda), ćwiczenia fizyczne, ostre przyprawy (chilli, imbir, cynamon, oregano).

Pozdrawiam serdecznie!