Jak postępować przy zmianie Birads 3?

Witam - wracam do pytania o postępowanie ze zmianą w opisie BIRADS 0 - zalecono weryfikacje wyniku poprzez badanie : celowane zdjęcie i usg. Oba te badania jak i dodatkowa mammografia i jeszcze jedno usg ( w sumie cztery badania ) zweryfikowało pierwszy wynik mammografii nie potwierdzając zmiany - poprostu guzek nie istnieje. otrzymałam po tych weryfikujących badaniach skierowanie na kolejne zdjęcie celowane za poł roku ( już w poradni onkologicznej ) z rozpoznaniem BIRADS 3 skoro ten stopień mówi o zmianie a takowej zmiany nie ma - wykonane zalecone badania obrazowe ( a nawet dodatkowe wykazały ze zmiany w tkance nie ma ) - jak można zaklasyfikować ten stan do BIRADS 3 ? Po co zaleca sie badania weryfikujące skoro nie wpływają na ocenę pierwszego wyniku? Odpowiedz jaką uzyskałam ze tak postepuje sie w BIRADS 3 moze jest adekwatna do zmiany jaka jest do dalszej diagnostyki i kontroli. ( rzeczywiście jak w BIRADAS 3 ) Rozumie ze jak nie ma zmiany to nie ma tez BIRADS 3 tylko BIRADS1. Nie rozumie tego postępowania które naraża mnie na kolejne naświetlania i wywołuje niepewność, czego lekarze oczekują? - ze ten guzek jednak sie pojawi? A moze to wynik pierwszej mammografii jest wadliwy ( skoro cztery badania tego nie potwierdziły?) a moze to nie jest mój wynik? Czy takiej ewentualności nie można brać pod uwagę? Pozdrawiam

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Zawsze wskazana jest ostrożność i lepiej być kontrolowana częściej i dokładniej, niż miałoby być cokolwiek przeoczone.