Jak postępować w ataku astmy?

W lipcu 2021 zdiagnozowano u mnie astmę,mam od alergologa przepisane lek Alvesco i Ventolin.Zawsze jak miałam ataki (występowały tak 2-3 razy na tydzień) to leki pomagaly.Ale w sytuacji gdy sie zestresuje czy zdenerwuje to zawsze wtedy te ataki występują i wtedy leki nie pomagają.W ten czwartek czeka mnie egzamin wewnętrzny z prawa jazdy z instruktorem i obawiam się ze jak się zestresuje to mogę mieć atak astmy to co wtedy instruktor ma zrobić bo jak pisalam w takich sytuacjach leki nie pomagają a mój instruktor nigdy nie był w takiej sytuacji wiec On nie wie co robic wtedy? Pytam dlatego żeby w razie gdyby był atak żeby mu to pokazać co ma robić (pokazać przed rozpoczęciem egzaminu).Jaka jest pierwsza pomoc w przypadku ataku astmy? Dziękuje za odpowiedzi

Arkadiusz Joks Pulmonologia

W przypadku napadu dusznosci pomoze tylko Ventolin 1-2 dawki). Alvesco sluzy do przewleklego leczenia. Jesli objawy wystepuja tak czesto, to nalezy sie pojawic u pulmonologa i zmodyfikowac leczenie oraz przypomniec jak prawidlowo stosowac inhalatory. Przy prawidlowej terapii z planem pistepowania doraznego powinna Pani zyc jak zdrowa osoba.