Jak postępować w przypadku ugryzienia przez kleszcza w miejscach intymnych?

Jestem mężczyzną, mam 24 lata, zdrowy, prowadzący sportowy tryb życia. Wczoraj w miejscu intymnym znalazłem kleszcza (dokładnie na przyrodzeniu). Zareagowałem, ponieważ odczułem lekkie swędzenie. Kleszcz najprawdopodobniej znajdował się w miejscu ugryzienia krótko, może kilka godzin, a w każdym razie rano i dzień wcześniej go nie zauważyłem. Kleszcza od razu usunąłem, żadna jego część nie została na ciele, miejsce obmyłem wodą utlenioną (nic innego do dezynfekcji nie miałem).

W miejscu ugryzienia pojawiło się zaczerwienienie, lekko wybrzuszone, początkowo podłużne, mające długość niecałego centymetra (ok 5-7 mm), a szerokość ok 3 mm, może ciut mniej. W centralnym miejscu trochę ciemniejsza barwa (dokładnie w miejscu, z którego usunąłem kleszcza) o średnicy ok 1 mm. Drugiego dnia zaczerwienienie lekko się pomniejszyło, ma kształt kulisty, o średnicy ok 3 mm, nadal lekko wybrzuszone i twardawe, swędzenie niemal całkowicie ustąpiło.

Prosiłbym o poradę, czy w tej sytuacji udać się niezwłocznie do lekarza specjalisty (jakiego dokładnie?), czy obserwować miejsce ugryzienia przez jakiś czas i dopiero później podjąć jakieś działania, czy może w ogóle nie ma powodów do niepokoju? Chciałem też zadać pytanie odnośnie wpływu na relacje seksualne w takiej sytuacji. Jak wspomniałem na wstępie, jestem zdrowy (mam na myśli przeziębienia, grypy itp.). W ostatnim czasie zmagałem się jedynie z lekkim katarem, który jednak już całkowicie przeszedł, a od miesiąca biorę lek Piascledine 300 na stawy.

MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

AspaT

AspAT czyli aminotransferaza asparaginianowa ? czyli enzymy wątrobowe. Dowiedz się jakie są normy AspAT, gdzie występuje i o czym może świadczyć wzrost tego enzymu w organizmie.

Rumień, który świadczy o boreliozie pojawia sie najczęściej kilka dni po ugryzieniu przez kleszcza i ma charakterystyczny wygląd rumienia wędrującego - powiększający się czerwony pierścień z jasnym środkiem.
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-wygladaja-pierwsze-objawy-choroby-0
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/rumien-po-kleszczu

Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego aby dokładnie obejrzał zmianę skórną (ewentualnie do Poradni Chorób Zakaźnych).

Ponadto po usunięciu kleszcza należy obserwować miejsce po ugryzieniu przez 30 dni. Jeżeli wystąpi rumień trzeba niezwłocznie udać sie do lekarza. Także gdy pojawią się objawy grypopodobne, stany podgoraczkowe, bóle stawów

Jeśli chodzi o kolejne pytanie to do tej pory żadne źródła nie potwierdzają możliwości przeniesienia choroby poprzez kontakt seksualny.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty