Jak postępować w przypadku ugryzienia przez kota?

Co zrobić jeśli kot ugryzł w nadgarstek do krwi? Kot jest domowy, nie wychodzi na dwór, był na wszystko szczepiony u weterynarza. Rana jest mała, niewielka (jeden mały punkcik), szybko się goi. Minęło od ugryzienia około 30 godzin i nie pojawiła się żadna opuchlizna, nie wylatywała ropa, nie boli, bez obrzęku, wygląda jakby całkowicie normalnie się goiła. Dodam jeszcze, że w ciągu dosłownie pół minuty od ugryzienia ranę polałem wodą utlenioną aby ją zdezynfekować. Czy może wystąpić jakaś infekcja mimo, że nie ma żadnych niepokojących objawów lub jakieś konsekwencje tego ugryzienia? Czy coś jeszcze należy zrobić?

Lek. Paweł Szadkowski

W takiej sytuacjo ryzyko infekcji jest bardzo małe i już pojawiłyby się objawy, jak np. opuchlizna, zaczerwienienie, wyciek ropny itd. Postąpił Pan właściwie przemywając ranę. Oczywiście gdyby pojawił się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy się udać do lekarza pierwszego kontaktu.