Jak postępować z chorą osobą?

Moja ciocia ma około 45 lat, jest chora psychicznie. Najprawdopodobniej cierpi na depresję, która objawia się zazwyczaj w okresie wiosennym. Już kiedyś była w szpitalu psychiatrycznym. Znów ma powazne problemy, m.in. mówiła swemu synowi, z którym mieszka, że idzie się utopić. Z początku były to tylko puste słowa, lecz dzisiejszego dnia zrobiła to naprawdę. Na szczęście syn zaniepokojony zniknięciem matki poszedł jej szukać i znalazł ją idącą nad jezioro... Dodam, iż on również jest w podobnym stanie. Po powrocie do domu zabrała ich do szpitala psychiatrycznego karetka, lecz oni nie wyrazili zgody pobytu w nim. Z powrotem znaleźli się w domu. Chciałabym się dowiedzieć, czy można ich w jakiś sposób zmusić do pobytu w szpitalu? Proszę o odpowiedź, to bardzo pilne, na mój e-mail: monika19mp@interia.pl

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego reguluje przyjecia do szpitala psychiatrycznego bez zgody. Art.23 mówi o tym, iż osoba zagrazająca bezpośrednio swojemy życiu lub zdrowiu i zyciu innych osób może byc leczona w warunkach szpitalnych bez zgody.
O tym ,czy takie przesłanki zachodzą decyduje lekarz izby przyjeć. Na nim spoczywa odpowiedzialność rozeznania ryzyka podjęcia próby “S” przez pacjenta i ewentualne jego zatrzymanie wbrew woli.
Inną dłużej trwającą drogą umieszczenia osoby chorej psychicznie w oddziale psychiatrycznym jest tryb wnioskowy  również określony dokładnie w UOOZP.