Jak postępować z niedoczynnością tarczycy?

Dzień dobry, w młodym wieku (6-7 lat) stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy, endokrynolog przypisał leki, których praktycznie nie nigdy nie brałem i nie biorę do dziś. Teraz mam ponad 22 lata, objawów niedoczynności brak, wyniki które w tym roku robiłem: TSH - w normie (2,09µIU/ml), FT4 - w normie (1,46 ng/dl). Moje pytanie brzmi: skoro po tylu latach z nieleczenia niedoczynności nie występują u mnie żadne objawy tej choroby a wyniki mam w normie to czy powinienem zacząć przyjmować jakieś leki, czy objawy niedoczynności mogą nagle pojawić się w późniejszym wieku, a może powinienem zrobić inne, bardziej szczegółowe badania, które wykazały by że wyniki jednak nie są dobre, pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Ciężko powiedzieć, jakie objawy miał Pan w wieku 6-7 lat, na jakiej podstawie była rozpoznana wtedy niedoczynność tarczycy oraz jaka dokładnie została określona przyczyna tej niedoczynności (choroba autoimmunologiczna, czy inny stan). Skoro Pana wyniki są w normie, nie ma powodu stosowania leków, ale na Pana miejscu dokładnie dowiedziałbym się, jakie było rozpoznanie wtedy w wieku 6-7 lat. Bez tego nie poradzę Panu, jakie badania warto wykonać.